Існує два основних способи як створити свій сайт – зробити самому або знайти виконавця. В обох випадках знадобиться кілька засобів і часу, обсяг якого залежить від вибору шляху досягнення мети і її складності. Будь-який з підходів має свої достоїнства і недоліки в залежності від ресурсів і вимог того, хто хоче створити сайт. Давайте розберемося у всіх нюансах покроково.
1. Створити веб-сайт самостійно – кращі сервіси
Що краще вибрати для самостійного створення сайту – конструктор або CMS? Відповідь однозначна: тільки конструктор сайтів. Чому? Все просто: раз вам потрібна порада такого роду, значить, досвіду розробки або немає, або його менше, ніж необхідно для вирішення вашого завдання. Танці з бубном навколо установки CMS, пошуку хостингу заберуть багато часу і коштів – при цьому бажаного результату не отримаєте.
Швидше за все, вам потрібно разово створити веб сайт самостійно – невелику візитку під бізнес, майданчик для надання послуг, портфоліо або, можливо, блог, невеликий магазин на кілька десятків або сотень товарів. Конструктори допомагають вирішувати такі завдання найбільш раціональним способом.
Нижче показані ТОП-3 кращих конструкторів сайтів А-класу за матерыалами websiteplanet.com. Всі вони добре поєднуються з недосвідченістю новачків, допомагають досягати результату без знань HTML і програмування. Кожен з них функціонально просунутий на тлі аналогів. Можна сміливо використовувати, залишилося лише визначитися, який із них конкретно вибрати.
1.1 Створення сайту на Weblium
Weblium – це конструктор сайтів, що базується у Флориді (але з українським корінням) і пропонує динамічне редагування, що адаптуються під мобільні пристрої шаблони веб-сайтів і платформу, яка дуже проста для початківців. Weblium – це зручний для новачків конструктор сайтів, який допоможе вам швидко створити простий, професійно виглядає сайт всього за кілька хвилин. Завдяки його AI Design Supervisor, процес створення сайту здасться вам таким простим як гра в Лего.
Функції і простота використання
Weblium пропонує вашій увазі інструменти, за допомогою яких ви зможете швидко запустити свій сайт.
План Pro включає в себе наступні функції:
- Безкоштовний домен на рік
- Вбудовану SEO-оптимізацію
- Безкоштовний SSL-сертифікат
- Адаптивний до перегляду зі смартфонів дизайн
- Хмарний хостинг
У Weblium немає великої кількості розширених функцій, але він пропонує вигідні умови для хмарного хостингу. Дані та підключення ваших відвідувачів захищені за допомогою безкоштовного SSL-сертифіката. До того ж ваш сайт адаптований до перегляду зі смартфонів: якщо ви відредагуєте повну версію сайту, конструктор автоматично налаштує мобільну версію вашого сайту.
У Weblium немає магазину додатків, але ви можете додати сторонній функціонал на ваш сайт, якщо у вас є код, який ви можете прописати для цієї функції. А в навчальних посібниках ви знайдете інформацію про те, як додати наявний код.
Основною перевагою Weblium є те, що він простий у використанні. Завдяки AI Design Supervisor ви можете редагувати свій сайт за допомогою шаблонів і блоків контенту. Доступно більше 100 шаблонів в більш ніж 20 категоріях, в кожному з яких є блоки.
Блоки контенту забезпечують можливість динамічного редагування, а це означає, що ви можете бачити зміни в міру їх внесення. Якщо у вашому шаблоні відсутній необхідний для вас блок контенту, ви можете знайти його в бібліотеці блоків. Вона містить понад 200 блоків контенту, включаючи блоки галерей, розділу поширених запитань та інше.
Weblium також пропонує Smart UI-kit, за допомогою якого ви зможете управляти шрифтами, стилями кнопок, колірними схемами і багатьом іншим. А найпрекрасніше полягає в тому, що якщо вам знадобиться поміняти шаблон або перемістити блоки, то не доведеться починати все з нуля. Wix і деякі інші редактори не пропонують таку можливість.
1.2 Створення сайту на WIX
Коли ви думаєте про “конструктор сайтів”, то перше, що спадає вам на думку – Wix. А все тому, що він став найбільшим гравцем на ринку з більш ніж 125 мільйонами користувачів у майже 200 різних країнах світу.
Люди, які ніколи раніше не створювали веб-сайти, тепер можуть легко зареєструватися, вибрати шаблон, завантажити свій власний контент і вийти в інтернет моментально, при цьому не маючи ніякого технічного досвіду. Це, звичайно, класно.
У цьому огляді ми поділимося своїм досвідом і знаннями, щоб допомогти вам вирішити, чи підійде вам Wix. Ми розглянемо безліч переваг, які може запропонувати Wix, але ми також обговоримо кілька серйозних недоліків, про які ви напевне повинні знати перед тим, як приступите до роботи з ним.
Різноманітні шаблони, про які ви тільки могли мріяти
При створенні сайту в вашому розпорядженні більш ніж 500 безкоштовних шаблонів – ніякий інший хостинг з функцією перетягування не запропонує вам більше.
Крім цього у компанії, очевидно, є чудова команда розробників.
Ваш стандартний шаблон Wix чистий і не має нічого зайвого, з повнорозмірними фотографіями і чіткою типографікою – все, що потрібно для того, щоб веб-сайт виглядав вражаюче на сучасних широких екранах.
Деякі шаблони пропонують більш складні макети або навіть такі популярні ефекти як паралакс-прокрутку. (Вони вам потрібні і ви це знаєте.) Ви можете натиснути на кнопку «Дивитися шаблон» на будь-якому шаблоні, щоб подивитися як буде виглядати ваш сайт “вживу.”
Якщо ви хочете створити по-справжньому крутий лендінг або багатосторінковий, багатофункціональний сайт з простою навігацією, Wix точно запропонує вам підходящий варіант.
Шаблони акуратно розсортовані по категоріям і підкатегоріями, до того ж їх можна шукати за ключовими словами. На сайті ви знайдете спеціальні шаблони для цільових сторінок, інтернет-магазинів, портфоліо і практично будь-якого типу сайту, який ви захочете створити.
Кожен шаблон названий відповідно до його призначення, і все організовано досить чітко. У вашому розпорядженні всі шаблони, починаючи з «Вегетаріанського ресторану» і закінчуючи «Магазином дронів».
Гарна новина полягає в тому, що заголовки шаблонів є просто пропозиціями. Всі шаблони Wix повністю настроюється, і ви легко можете змінити практично що завгодно – як кольори та шрифти, так і всю структуру сайту.
Можливо, ви також захочете використовувати ваші зображення замість зображень за замовчуванням, які пропонуються з шаблоном. Якщо у вас немає своїх картинок, не турбуйтеся – Wix також пропонує величезну колекцію безкоштовних високоякісних стокових фотографій і відео, з якої ви можете вибрати те, що вам сподобається.
1.3 Конструктор сайтів на Horoshop
Horoshop містить непоганий набір функцій, необхідний для швидкого створення і успішного просування інтернет-магазину.
Крім можливості вибору шаблонів, особливий упор платформа робить на SEO та окрему мобільну версію сайту.
Передбачено хороший набір SEO-налаштувань, серед яких можливість використання тегів microdata, унікальних заголовків, ключових слів і описів для кожної сторінки, а також створення зрозумілих URL.
Специфіка даного конструктора полягає в тому, що вам не потрібно буде платити щомісячну або щорічну абонплату. Такий формат тут просто відсутній.
За створення магазину необхідно заплатити один раз, вибравши найбільш вподобаний з представлених тарифів. Стандартне рішення обійдеться приблизно в 370 USD, більш складні сайти з розширеним функціоналом доступні за 550-1100 USD.
При необхідності впровадження ще більшої кількості функцій можливо замовити доопрацювання індивідуальних модулів.
Останнім часом трапляється все більше магазинів на платформі Horoshop і вони дійсно непоганої якості. А якщо ви не плануєте витрачати тисячі доларів на веброзробку – цей конструктор гідний того, щоб його розглядати.
2. Замовити «під ключ» або створити свій сайт самостійно?
Замовити створення сайту «під ключ» є сенс компаніям, тобто юридичним особам. Це той випадок, коли керівництву потрібно отримати гарантії результату і матеріально відповідальних за вирішення завдання. Все на паперах, в договорах, терміни розробки. Виділено кошти, знайдений виконавець – сторонній фахівець або веб-студія. Це правильний варіант, особливо якщо планується масштабний і дорогий проект. Якщо щось піде не так, можна буде знайти кінці і зажадати виправлення ситуації або компенсації збитку.
Також відразу бажано домовлятися про умови адміністрування сайту після здачі – хто цим буде займатися, розмір оплати послуг, що входить в поняття подальшого обслуговування.
Для приватних осіб і підприємців малого бізнесу замовляти сайт «під ключ» нерентабельно. Банально невиправдано дорого, клопітно, і, як правило, невеликий обсяг робіт не відповідає вкладенням. Платити за подальше обслуговування сайту мало хто зможе або захоче. Тим більше, виконавець, швидше за все, буде найнятий із знайомих або більш-менш доступних за вартістю послуг фрілансерів. “Як створити свій сайт безкоштовно” – питання, яке зазвичай турбує таку категорію людей.
В обох випадках очікувати якісної техпідтримки сайту не варто, навіть за гроші. Такі виконавці прагнуть заробляти на обороті готових сайтів, а не на їх підтримку. З великою часткою ймовірності можна отримати проект без капітана біля керма. Доведеться замовнику або самому вчитися їм управляти, або спостерігати за його занепадом.
Просто отримати сайт під замовлення – це не вихід. Що потім з ним робити – хто і як буде його обслуговувати? Все-одно власнику самостійно доведеться розбиратися в тонкощах його адміністрування і просування. Чи не простіше відразу викинути з голови спроби виїхати на чужих навичках і попрацювати своїми силами? Якщо проект нескладний (сайт-візитка, портфоліо, блог, корпоративний сайт, лендінг), залишитеся у виграші, в будь-якому випадку.
3. Два способи створити сайт: CMS + хостинг або Конструктор
Сайти для початківців рекомендується робити на CMS або в конструкторах сайтів.
На чому може бути створений ваш сайт:
– це спеціальний дистрибутив (програма, скрипт), так званий «движок», який після установки являє собою суміш графічного інтерфейсу і текстового редактора для створення і управління сайтами.
Для використання CMS потрібен хостинг (сервер на якому встановиться «движок» і де потім будуть зберігатися всі файли сайту). Тому необхідно бути грамотним користувачем ПК. Впевнене поводження з комп’ютером, розуміння софта в широкому сенсі – базова потреба, яка при наявності завзятості дозволить новачкові створити сайт з такого роду програмою. Всі технічні нюанси, лежать на плечах самого користувача.
– це онлайн-сервіс для створення сайтів, який працює з коробки – спочатку йде в комплекті з хостингом, готовими шаблонами і самим «конструктором» для управління сайтом.
Конструктори диктують зовсім інший, значно спрощений, підхід до роботи в порівнянні з CMS. Вони рятують від необхідності налаштування хостингу, установки CMS, створення баз даних MySQL, роботи з FTP, необхідності підключення модулів, плагінів і не вимагають навичок програмування. Користувач отримуєте очищену від багатьох технічних складнощів середу для розробки сайтів.
Обидва варіанти мають свої плюси і мінуси в залежності від точки зору людини, яка їх оцінює. Відзначимо лише, що CMS як клас інструментів для створення сайтів з’явилися значно раніше хмарних конструкторів.
Останні стали результатом еволюції і адаптації складних систем під потреби масового користувача. Згодом сайтбілдери обзавелися інтуїтивним інтерфейсом і візуальним редактором (WYSIWYG – «What You See Is What You Get» – «що бачиш, те і отримаєш»). Кращі з них вже працюють на базі ШІ (штучного інтелекту) і за можливостями перевершують деякі CMS.
3.1 Особливості створення сайту на CMS
Створення сайту на базі CMS вимагає оренди хостингу – віддаленого сервера, на якому будуть лежати файли сайту. Як правило, панелі управління хостингом дають можливість в автоматичному режимі встановлювати широкий набір безкоштовних CMS. Проте, необхідно вручну створити базу даних під новий сайт в розділі phpMyAdmin і підключити її (перед установкою движка вказати логін і пароль від потрібної бази даних).
ТОП-3 найпопулярніших CMS:
- WordPress
- Joomla
- Drupal
Відразу відзначимо важливий момент: навряд чи вийде мігрувати між численними CMS, вибираючи тестуванням кращу з них. Справа в тому, що CMS, незважаючи на деяку схожість інтерфейсів і загальні принципи в базових моментах, вельми відчутно відрізняються. Вивченню кожної з них потрібно приділити час: подивитися шаблони (якість, ціни, доступність), структуру движка і тих же шаблонів, оцінити асортимент та порядок установки модулів, ознайомитися з прикладами готових сайтів від адептів обраного движка. Про тестування роботи окремих модулів і плагінів мова не йде – це явно довго і клопітно. Їх набір для обраної системи потрібно освоювати індивідуально.
Принциповою відмінністю CMS від більшості конструкторів сайтів є прямий доступ до файлів движка. Через FTP-клієнт або вбудований в панель управління хостингом файловий менеджер. Це дає можливість правити код сайту у вільному режимі: файли будь-яких модулів, шаблонів, сторінок, базових функцій. Звичайно, для цього потрібно розуміння і знання програмування. Навички роботи з HTML / CSS необхідні за замовчуванням, але до них, як правило, додаються PHP і JavaScript.
Особливості створення сайту в CMS:
- Буде потрібна покупка надійного, швидкого хостингу і домену.
- Як правило, в комплекті з двигуном йде кілька базових шаблонів, хоча бувають і винятки на кшталт WordPress, в якому вбудований магазин на тисячі безкоштовних шаблонів. Шаблони можна купувати у розробників системи, веб-студій або фрілансерів. Асортимент у різних систем відрізняється, потрібно гуглити.
- Багато речей, особливо пов’язані з редагуванням дизайну, прийнято робити через код. У деяких системах плагіни теж встановлюються безпосередньо через FTP шляхом копіювання файлів (наприклад, в DLE), а не через інсталятор панелі управління (як в Joomla або WordPress).
- Варто вибирати спеціалізовані CMS під свою задачу. Це дасть гарантію наявності потрібного функціоналу (хоча б базового) з коробки. Наприклад, для створення інтернет-магазинів варто використовувати тільки профільні системи (1C-Bitrix, Opencart, PrestaShop). Уникайте створення сайтів, основний функціонал яких буде цілком триматися на плагінах.
- Якщо зважитеся використовувати безкоштовно викачані шаблони, обов’язково перевірте наявність в них чужих прихованих посилань або шкідливого коду. Методи перевірки різні, потрібно гуглити для конкретних випадків.
- Для будь-якої CMS після ознайомлення з базовим функціоналом потрібно з’ясувати список доступних плагінів, їх вартість і можливості. Напевно, з часом, щось з них знадобиться, інакше просто не буває.
- Створюйте резервні копії (бекапи) сайту перед установкою великих полігонів і після досягнення поточної великої з технічної точки зору мети. Дуже рекомендуємо завантажувати і зберігати бекапи на своєму комп’ютері.
- Будь-яка безкоштовна CMS має спільноту, форум, офіційний сайт або щось ще. При використанні платних систем в більшості випадків можна розраховувати на офіційну техпідтримку за гроші.
Про використання базових функцій особливого сенсу говорити немає, оскільки їх реалізація зазвичай більш-менш доступна. Інтерфейси у CMS відрізняються значно, тому якихось загальних алгоритмів на кшталт послідовності дій по створенню сторінок, заповнення загальних налаштувань сайту і іншого виділити неможливо. Наведемо епізод як приклад особливості: в Joomla перед створенням меню потрібно створити і активувати модуль меню, інакше нічого не вийде. Також не можна створити порожнє меню, яке не матиме прив’язки до хоча б однієї з опублікованих сторінок. Це окремий випадок конкретної системи. Таких дрібних нюансів вистачає у будь-який CMS. Потрібно вивчати кожну персонально, щоб продуктивно з нею працювати.
3.2 Особливості створення сайту в конструкторах сайтів
З технічної точки зору почати користуватися конструкторами набагато простіше. Структурно панелі управління (адмінка) багатьох конструкторів нагадують такі, як в CMS, якоїсь величезної різниці, немає. Інструменти для створення сторінок, меню, наповнення контентом, загальні настройки сайту, SEO – все це реалізовано за схожими принципами. Справа в іншому: немає потреби орендувати окремо хостинг, налаштовувати бази даних, параметри безпеки сайту вручну, лізти в код, шукати і встановлювати плагіни.
ТОП-3 найпопулярніших конструктора:
- Weblium
- Wix
- Horoshop
З великою часткою ймовірності, при наявності середньостатистичного досвіду роботи з ПК та інтернетом хто завгодно зможе освоїти панель управління будь-якого конструктора за кілька годин або пару днів. Проте, простота технічного поводження з такого роду системами не гарантує отримання з їх допомогою класного результату. Потрібно добре уявляти структуру майбутнього сайту і зуміти її реалізувати засобами обраної системи, а також наповнити контентом належної якості.
Особливості створення сайтів в конструкторах:
- Старт робіт майже завжди однаковий: реєстрація, вибір шаблону, заповнення загальної інформації про сайт, вхід в панель управління.
- Хостинг завжди налаштований належним чином, захищений, створення баз даних відбувається автоматично без участі користувача.
- Будь-конструктор має набір готових шаблонів, відсортованих за категоріями.
- Будь-яка система має кілька платних тарифних планів, розмежованих різницею в наданих можливостях.
- Приблизно у третини сервісів вартість тарифних планів не є остаточною. Багато системи практикують акції, промо-коди та інші способи, що дозволяють знизити вартість тарифних планів аж до 80%. Знижки цілком реальні.
- У більшості випадків шаблони поставляються з демо-контентом, що служить наочним прикладом і допомагає краще зрозуміти, як можна вдалим чином оформити сайт.
- Більшість систем дозволять побудувати сайт зовсім без кодинга, навіть якщо підтримують можливість редагування коду шаблонів, модулів та іншого.
- Завжди є вбудована FAQ та технічна підтримка, а от реалізація може бути різною: живий чат, форум, база знань, форма зворотного зв’язку, система тікетів.
- Всі конструктори дозволяють підключати аналітику від пошукових систем, свій домен і працювати з SEO-налаштуваннями.
- 99% конструкторів сайтів мають пробний період або безкоштовний тарифний план. Їх легко тестувати, досить зареєструватися.
- Можливості конструкторів постійно розширюються, оновлюються, впроваджуються актуальні новинки веб-індустрії. Які, в результаті, підносяться користувачеві на блюдечку.
4. FAQ – часті запитання
✅Як створити свій сайт?
Існує два найпоширеніших та найпростіших способи створення сайту самостійно: зробити сайт на конструкторі або з використанням CMS (системи управління контентом).
✅Як створити свій сайт безкоштовно? Це можливо?
Ні. Категорично неможливо. Хто б і що вам не обіцяв. Як мінімум, доведеться купити хостинг і домен (сайти на подарункових піддоменах і безкоштовному хостингу ми не розглядаємо як повноцінні). А ось тестувати, випробувати свої сили можна скільки завгодно безкоштовно: у багатьох конструкторів є тріали і безкоштовні тарифні плани. Але вам не дадуть підключити свій домен. Для CMS обов’язково потрібна покупка хостингу, домену та супутніх компонентів сайту (опціонально – шаблон, плагіни). Загалом, в створення сайту в будь-якому випадку потрібно вкласти хоча б вартість домену або мінімального тарифу обраного конструктора (приблизно $ 4-8 / міс). Інакше ніяк.
✅Як створити свій сайт і заробляти на ньому гроші?
Чисто теоретично це можливо. Більш того, в інтернеті ви можете знайти безліч подібної інформації. Але з практичної точки зору це зробити набагато важче, ніж здається. Потрібні грунтовні знання в області веб, щоб отримувати гроші з власного вебресурсу.
✅Швидке створення сайту в конструкторах. Це реально?
З технічної точки зору почати користуватися конструкторами набагато простіше. Структурно панелі управління (адмінка) багатьох конструкторів нагадують такі, як в CMS, якоїсь величезної різниці, немає.